Haz 232013
 

hukukcular egitim21-23 Haziran 2013 tarihlerinde İzmir / Karaburun’da hukukçulara yönelik 3 günlük bir kapasite geliştirme eğitimi gerçekleştirilmiştir. Karaburun Astoria Otel’de gerçekleştirilen eğitime proje ekibi, saha odak kişileri ve avukatlardan oluşan toplam 22 kişi katılmıştır.

Eğitim Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus’un yönetmenliğini yaptığı ve Türkiye’de yaşayan Romanları konu alan “Buçuk” adlı belgeselin gösterimi ile başlamış ve gösterimin ardından Türkiye’de Romanlar ve Romanlar Gibi Yaşayan Gruplar hakkında Elmas Arus ve Anisaora Oprisan ile bir söyleşi gerçekleştirilmiştir. Arus ve Oprisan Türkiye’de yaşayan ve Çingene olarak tanımlanan gruplar ve yaşanan sorunlar hakkında hukukçulara bilgi vermiştir.

“Avrupa’da Sorunla Nasıl Yüzleşildi?” adlı oturumda ise Anisaora Oprisan Romanya örneği üzerinden Avrupa’da Romanlarla ilgili yürütülen projeler ve gelinen noktadan söz etmiştir. Son yıllarda Doğu Avrupa’da Romanlara karşı ortaya çıkan ırkçı saldırılara dikkat çeken Oprisan Türkiye’de Romanlarla ilgili yapılacak olan çalışmaların ayırıcı değil toplumun diğer kesimleriyle bütünleştirici olması gerektiğini ifade etmiştir.

3 günlük eğitimde ayrıca ayrımcılık başta olmak üzere, Romanların Ekonomik ve Sosyal Hakları, Romanlar ve Eğitim Hakları,  Romanların Barınma Hakkı, Mülteci Hakları başlıklı oturumlar da gerçekleştirilmiştir.

“Romanlar Ne Bekliyor? Hukukçular bu beklentileri nasıl yanıt verebilir?” ve “Genel Değerlendirme ve Açık Tartışma” adlı oturumlarda ise Elmas Arus (SAD) ve Günal Kurşun’un (İHGD) moderatörlüğünde Roman Saha Koordinatörleri ve Hukukçuların projeden beklentileri masaya yatırılmıştır. Yapılan tartışmaların ardından takip edilmesine karar verilen konu ve alt başlıkları belirlenmiştir.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)