Ara 272013
 

27 aralık seminer27 Aralık 2013 tarihinde ise İstanbul’da “PRALA – Romanların Hukuki Yardıma Erişiminin Arttırılması Projesi Semineri” gerçekleştirilmiştir. Proje ekibi, insan hakları temsilcileri, Roman örgütleri ve hukukçuların katılımıyla bir günlüğüne organize edilen seminerde proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili deneyimler paylaşılarak, çözüm önerileri ortaya konulmuş ve yapılacak faaliyetlerle ilgili ortak bir hareket planı oluşturulmuştur. 31 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen seminere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ail eve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü temsilcisi de katılmıştır.

Seminer, moderatörlüğünü Uluslararası Azınlık Hakları Grubu (MRG) Türkiye Koordinatörü Nurcan Kaya’nın yaptığı oturumla başlamıştır. Yard. Doç. Dr. Hasan Sınar ( Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi), Yard. Doç. Dr. Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği) ve Proje koordinatörü Elmas Arus’un konuşmacı olduğu oturumda nefret söylemi ve nefret suçları ile ilgili kavramsal bir çerçeve çizilmiştir.

Ilk oturumun ardından Ataşehir – Küçükbakkalköy’de kentsel dönüşüm mağduru Romanlarla ilgili Elmas ve Haluk Arus tarafından hazırlanan kısa film gösterilmiştir.

Kısa film gösteriminin ardından ise “Saha Odak Kişilerinin ve Sahada Çalışan Avukatların Deneyimleri Deneyimleri (Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Artvin, Hatay)” adlı oturuma geçilmiştir. Moderatörlüğünü İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Suade Arançlı’nın yaptığı oturuma Şadi Çatı (Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi Temsilcisi Roman Aktivist), Soner Durmuş (Artvin Odak Kişisi), Av. Ali Habip ve Av. Zeynep Duygu Ulusoy konuşmacı olarak katılmıştır. Oturumda yaşanan sorunlar, Prala Ofisi’ne gelen şikayet ve yapılan başvurularla ilgili bilgi vermiştir.

İstihdam, Eğitim, Barınma ve Sağlık alanlarında yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ortaya konuşulduğu alt grup çalışmalarının ardından ise sorunlar için takip komisyonları oluşturularak sonuç bildirgesi hazırlanmıştır.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)