Oca 012014
 

PRALA – Romanların Hukuki Yardıma Erişiminin Artırılması Projesi Sıfır Ayrımcılık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneğini tarafından ortak hayata geçirilmiştir.

Romanlar ve diğer dezavantajlı grupların hukuki yardıma erişimlerinin arttırılması amacıyla hazırlanan proje Şubat 2013’te uygulanmaya başlanmıştır. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir, Hatay ve Artvin illerini kapsayan projenin süresi ise 12 aydır.

Projede Artvin’den Kültürel Araştırma ve Dayanışma Derneği (LOMDER), Hatay’dan Hatay Dom Grupları Kültürel Araştırma, Geliştirme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DOMDER) ve İzmir’den Dikili Roma Derneği partner olarak yer almaktadır. Projede Türkiye’deki 3 ana Roman grubu olan Dom, Lom ve Rom’lar temsil edilmiştir.

Proje kapsamında Şubat 2013’te İstanbul’da PRALA Hukuki Yardım Bürosu kurulmuş ve Türkiye’nin 6 ilinde mağdurlar ve hukukçular arasında köprü görevi görecek olan odak kişiler seçilerek göreve başlamıştır.

Hukukçulara ise Türkiye’de yaşayan Roman gruplar ve yaşanan sorunlarla ilgili 3 günlük kapasite geliştirme eğitimi verilmiş ve oluşturulan PRALA ağına hukukçular, Roman ve İnsan Hakları alanında çalışan STK’lar dahil edilmiştir.

27 Aralık 2013 tarihinde de proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili deneyimlerin paylaşılması, çözüm önerilerinin ortaya konulması ve gelecekteki faaliyetlerle ilgili ortak bir hareket planı oluşturulabilmesi amacıyla “PRALA – Romanların Hukuki Yardıma Erişiminin Arttırılması Projesi Semineri” gerçekleştirilmiştir. Seminer İstanbul’da insan hakları temsilcilerinin, Roman örgütlerinin ve hukukçuların katılımıyla bir günlüğüne organize edilmiştir.

Proje kapsamında gönüllü avukatlar tarafından hukuki danışmanlık hizmeti verilerek birçok idari ve hukuki başvuru gerçekleştirilmiştir.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)